English

Hızlı Erişim“RABBİNİN HUZURUNDA DURMAKTAN KORKANLARA İKİ CENNET VARDIR” (RAHMAN: 55/46) ÂYETİNİN MANASI, MAKSADI VE KISA BİR TEFSİRİ
(THE MEANING, THE PURPOSE AND A SHORT COMMENTARY OF THE VERSE OF “BUT FOR THOSE WHO OF THEIR SUSTAINERS PRESENCE STAND IN FEAR, TWO GARDENS [OF PARADISE ARE READIED]” (RAHMAN: 55/46) )

Yazar : Refik KASIM  İsa Çelik Lokman BEDİR  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 13
Sayfa : 55-80


Özet
Cennet mevzusu ve onun âhiretle alakalı manası Kur’an-ı Kerim’in ana konularındandır. Biz kesin olarak biliyoruz ki; âhiret dünya hayatımızdan sonra başlayacak olan ikinci hayattır ve “kıyamet günü” olarak isimlendirilmiştir. İki ebedi memleketten oluşmaktadır. Birisi cennet diğeri cehennemdir. Şüphesiz ki, Allâhu Teâlâ mümin ve muttakîlere cenneti vadetmiş ve Kur’an-ı Kerim’de cennete giriş şartlarını zikretmiştir. O sebeplerden birincisi imandır. Onu Allah korkusu ve takva takip eder. Şüphesiz ki, Kur’an-ı Kerim “iki cennet”i zikretmiştir. “Cennetân” (iki cennet) ifadesi sadece Rahman suresinde yer almaktadır ve iki defa zikredilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cennet; Âhiret; İbadet; Taat; Korku; Görüş.

Abstract
The subject of Hereafter is considered to be one of the fundamental matters for Quran Kareem. The Hereafter, which will start after resurrection (al-Qiyamah), consists of two everlasting places: the heaven and hell. Allah had promised His righteous and believers with heaven (Jannah). The righteousness and faith were the first reasons mentioned in Quran for entering heaven. The heavens’ names were cited in Quran and there had never mentioned the word “two gardens” but only in Surat ar-Rahman as it was mentioned twice.

Keywords
Keywords: Heaven; Hereafter; Worship; Obedience; Fear; İdea

Gelişmiş Arama


Duyurular


    Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergimizin 13. sayısı yayınlanmıştır. Yayın hayatında 7. yılını tamamlamış olan fakülte dergimize yazar, hakem ya da teknik olarak katkı sağlayan kıymetli akademisyenlere teşekkür ederiz.Adres :Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bağlarbaşı Mahallesi 29100 / GÜMÜŞHANE
Telefon :0 456 2337425 Dahili: 1965 Faks :
Eposta :ilahiyatdergi@gumushane.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri