English

Hızlı ErişimKUR’AN’DA İNSANIN SALİH OLMA SÜRECİ
(THE PROCESS OF BEING PEOPLE IN QUR'AN )

Yazar : Abdurrahman Altuntaş    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 13
Sayfa : 81-113


Özet
Kur’an’da ortaya konulan ideal tip salih insandır. Salih insan, iyi yönde çalışan, kendine, ailesine, çevresine ve bütün insanlara faydalı olan, iyiyi, güzeli, doğruyu ikame etmeye çalışan bir kişidir. Salih insanın meydana gelmesi için bazı şartlar gereklidir. Bunların başında iman, ilim, amel, ihlas ve ihsan gelmektedir. İman olmadan bir kişinin yaptığı iyiliklerin Kur’an nazarında bir değeri yoktur. Bu saydığımız hususların dışında iyi bir aile ortamı da salih insan olma sürecine etki etmektedir. Aile ortamından sonra kişinin salih insan olması için iyi bir çevrenin bulunması gerekmektedir. Bu iki şartı tamamlayan ve salih insanı oluşturmada en önemli şey eğitim ve öğretimdir. Bu şartların hepsi birbirine bağlı ve birbirini destekleyen bir mahiyet içermektedir. Salih insanın meydana gelmesi bir süreç meselesidir. Yani Kur’an’da ortaya konan ideal insanı meydana getirmede belli bir zamana ihtiyaç vardır. Yine bu süreçte verilen emeğin kalitesi de salih insanı teşekkül ettirme açısından önem arz etmektedir.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Salih İnsan, İman, Aile, Çevre, Eğitim ve Öğretim

Abstract
The ideal type of righteousness revealed in the Qur'an. Salih is a person who works well and works to substitute good, good, good, which is useful to himself, his family, his environment and all people. Some conditions are necessary for a successful human being to come to the scene.

Keywords
Quran, Good People, Family, Environment, Education and Training

Gelişmiş Arama


Duyurular


    Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergimizin 13. sayısı yayınlanmıştır. Yayın hayatında 7. yılını tamamlamış olan fakülte dergimize yazar, hakem ya da teknik olarak katkı sağlayan kıymetli akademisyenlere teşekkür ederiz.Adres :Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bağlarbaşı Mahallesi 29100 / GÜMÜŞHANE
Telefon :0 456 2337425 Dahili: 1965 Faks :
Eposta :ilahiyatdergi@gumushane.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri